Honor Roll

USS Albany SSN 753

The USS Albany Association is proud to recognize the achievements of the crew of the newest USS Albany, the submarine SSN-753. On a quarterly basis, the Association presents awards to the three individuals selected as Sailor of the Quarter, Mid-level Sailor of the Quarter and Bluejacket (Junior) Sailor of the Quarter.

Annually, awards are made to those who have earned the honor of Sailor of the Year, Mid-level Sailor of the Year and Bluejacket (Junior) Sailor of the Year.

The names of those men who have received the quarterly & annual awards are listed below.

The USS Albany Association is proud to recognize each of these worthy sailors. Well Done!

” Still Making History “

Award Classifications

 SOQ – Sailor of the Quarter ( E-6 )  JSOQ – Jr. Sailor of the Quarter ( E-5 )  & below Prior to 2005

 Mid Level Sailor of the Quarter  (E-5 or E-4) after 2005

BJOQ – BlueJacket ( E-4 & below ) after 2005

 SOY – Sailor of the Year  JSOY- Jr. Sailor of the Year

SS6SOY- Sub Squadron Six Sailor of the Year

 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.
2nd Qtr.
3rd Qtr.
4th Qtr.
Sailor of the YearET1 (SS) Anthony G. Byington
Jr. Sailor of the Year
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.
2nd Qtr.
3rd Qtr.ET1 (SS) Scott T. RuckerET2 (SS) Michael L. Tipton
4th Qtr.ET1 (SS) Edward H. Smith Jr.FT2 (SS) David A. Heldibrindle
Sailor of the YearET1 (SS) Michael R Hartley.
Jr. Sailor of the Year
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.MM1 (SS) Christopher R. HomanMM2 (SS) David D. Warhurst
2nd Qtr.MM1 (SS) Douglas M. JohnsonMM3 (SS) Michael A. Arneson
3rd Qtr.
4th Qtr.
Sailor of the Year
Jr. Sailor of the Year
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.MM1(SS) Glenn A. Teter
2nd Qtr.ET1(SS/AW) Kevin YoungMM(SS) Tyson B. Kostenbader
3rd Qtr.STS2(SS) James D ChenetteET3(SS) Ryan M Hofer
4th Qtr.HM1(SS) Todd E FletcherEM2(SS) Jeffrey N. Blackard
Sailor of the YearMM1 (SS) Glenn A. Teter
Jr. Sailor of the YearEM2 (SS) Jeffrey N. Blackard
Sub Squadron 6 Sailor of the YearMM1 (SS) Glenn A. Teter
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.MM1(SS) Michael J WhiteMM3 (SS) James E Jenkins
2nd Qtr. EM2 (SS) Jeffrey N. Blackard ET3 (SS) Samuel H. Reamy
3rd Qtr.ET1 (SS) Robert BoyceFT2 (SS) Eric C. Davis
4th Qtr.ET1 (SS) Sean M. DolanMM2 (SS) Nicholas L. Turner
Sailor of the YearEM1 (SS) Jeffrey N. Blackard
Jr. Sailor of the YearMM2 (SS) James E. Jenkins
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.MM1 (SS) Richard S.BerklundMM2 (SS) Nathan L. Brown
2nd Qtr.STS1 (SS) Kenneth PriceMM3 (SS) Kenneth Kaley
3rd Qtr.HM1 (SS) Scott A. BissenET3 (SS) Michael W. Strycker
4th Qtr.MM1(SS) David ZimmermanMM2 (SS) Scott Hysell
Sailor of the YearMM1 (SS) Richard Berklund
Jr. Sailor of the YearSTS2 (SS) Dohnal Atkinson
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.STS1 (SS) Eric B. OuztsMM3 (SS) Byron L. Edmondson
2nd Qtr.MM1 (SS) Adam R. PattersonET3( SS) Christopher James Jakey
3rd Qtr. MM1 (SS) Patterson ET3 (SS) Christopher James Jakey
4th Qtr.STS2 (SS) Badger
Sailor of the YearMM1 (SS) Adam R. Patterson
Jr. Sailor of the YearET3 (SS) Christopher J. Jakey
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.MM1 (SS) WalkerMM2 (SS) RandellMMFN (SS) Villanueva
2nd Qtr.MM1 (SS) HarrisET2 (SS) OrvisEM3 Adonizio
3rd Qtr.FT1 (SS) AckwithSKSN (SS) Slyter
4th Qtr.
Sailor of the Year
Jr. Sailor of the Year
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.ET1 (SS) Bradley ET3 (SS) RobertsCS3 (SS) Lewis
2nd Qtr.MM2 (SS) Byron L. EdmondsonEM2 (SS) Stuart W. EngelkeMM3 (SS) Tony M. Gaddis
3rd Qtr.STS1 (SS) HamptonFT2 (SS) MarshallET3 (SS) Fernandez
4th Qtr.HM1 (SS) KleinMM2 (SS) CorcoranSK3 (SS) Fischer
Sailor of the YearEM1 (SS) Christopher Clark
Jr. Sailor of the YearMM2 (SS) Byron Edmondson
Mid-Level Sailor of the YearET3 (SS) Jeremy Hocutt
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.MM1 (SS) Shawn R. Bristle MM2 (SS) James R. HopkinsET3 (SS) Jacob J. Adams
2nd Qtr.ET1 (SS) Philip GarretsonYN2 (SS) Brandon GriffinFT3 (SS) Tristan Rencher
3rd Qtr.ET1 (SS) Vernon BradleySTS2 (SS) Anthony BenbryYN3 (SS) William Shreves
4th Qtr.ET1 (SS) Christopher Jackey STS2 (SS) Jonathan RickertSK3 (SS) Kyle Fischer
Sailor of the YearET1 (SS) Vernon Bradley
Jr. Sailor of the YearYN3 (SS) William Shreves
Mid-Level Sailor of the YearET3 (SS) Jacob J. Adams
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.EM1 (SS/DV) Cameron J. HublyEM2 (SS) Robert A. AdonizioMM3 (SS) John A. Fernandez
2nd Qtr.MM2 (SS) Tony M. GaddisET3 (SS) Daniel H. GruenhagenSTS3 (SS) Thomas B. Myers
3rd QtrYN1 (SS) Schubert VelasquezEM2 (SS) Robert A. AdonizioM3 (SS) Kevin P. Butler
4th Qtr.ET1 (SS) Hunter L. DyerMM2 (SS) Charlie J. Cockrell FT3 (SS) Justin R. James
Sailor of the YearET1 (SS) Hunter L. Dyer
Jr. Sailor of the YearEM2 (SS) Robert A. Adonizio
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.STS1 (SS) Bill CafferyMM2 (SS) Marcus SchwadererSKSN (SS) Markeem Johnson
2nd Qtr.MM1 (SS) Steven SandridgeET3 (SS) Craig GoodspeedSKSN (SS) Jon Dunning
3rd Qtr.EM1 (SS) Davis SpeerMM3 (SS) WadeFTSN (SS) Cheser
4th Qtr.MM1 (SS) FreehET2 (SS) FreyETSN (SU) Jackson
Sailor of the YearMM1 (SS) Steve Sandridge
Jr. Sailor of the YearMM2 (SS) Marcus Schwaderer
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.MM1 (SS) Kalani EliET3 (SS) Albert HarrisonMM3 (SS) Trace Thomas
2nd Qtr.MM 1 (SS) Robert TompkinsSTS 3 ( SS ) Jon DunningET 3 Chadwick Speed
3rd Qtr.EM 1 (SS) David SpeerET 3 (SS) Mathew Jones SKSN (SS ) Andre Mumford
4th Qtr.MM 1 (SS) Travis WinchesterMM 2 (SS) Corey HarrisCSSN (SS) Angel Lopez
Sailor of the YearMM 1 (SS) Steve Sandridge
Jr. Sailor of the YearMM 2 (SS) Marshall Wade
Blue Jacket Sailor of the YearET 3 (SS) Chadwick Speed
 SOQJSOQMid-Level SOQ/BJOQ
1st Qtr.ET 1 (SS) Zack Andres EM 2 (SS) Justin ByrdSTS 3 (SS) James Carleton
2nd Qtr.MM 2 (SS) Corey HarrisET 2 (SS) Wayne RyanET 3 (SU) Michael Schubert
3rd Qtr.EM1(SS) Drew NagelMM 3( SS) Brandon McLaughlinET3 (SS) Ennis Elmer
4th Qtr.
Sailor of the YearMM1 (SS) Travis Winchester
Jr. Sailor of the YearMM2 (SS) Charlie Hodgkins
Blue jacket of the YearCS3 (SS) Angel Lopez
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.MM 1(SS) Chadd DuncanSTS 2 (SS) James CareltonET 3 (SS) Elmer Ennis
2nd Qtr.ET 1 (SS) Samuel ReamyEM 2 (SS) Justin ByrdSTSSN (SU) Brent Wilkerson
3rd Qtr.MM 1 (SS) Corey Harris STS 2 (SS) James Carleton ETSN ( SU) Collin Woody
4th Qtr.STS1(SS) Greg HesseySTS 2 (SS) James Carleton MM 3 (SS) Bradley Thorne
Sailor of the YearEM1 (SS) Drew Nagel
Jr. Sailor of the YearEM2 (SS) Justin Byrd
Blue Jacket of the YearMMFN (SS) Devin Miller
COMSUBGRU Two Sailor of the YearEM1 (SS) Drew Nagel
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.ET1(SS) Zane HornsbyET2 (SS) Chadwick SpeedMMFN (SS) Clinton Van Westering
2nd Qtr.MM1 (SS) Corey HarrisMM2 (SS) Lionel ChristianMM3 (SS) Thomas Geddings
3rd Qtr.MM1 ( SS) Lionel ChristianFT3 (SS) Thomas QuigleyCSSN (SU) Jay Franke
4th Qtr.
Sailor of the Year
Jr. Sailor of the Year
 SOQJSOQMid-Level SOQ/BJOQ
1st Qtr.
2nd Qtr.
3rd Qtr.
4th Qtr.
Sailor of the Year
Jr. Sailor of the Year
[table “51” not found /]
[table “52” not found /]
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.EMN1(SS) Kevin C. SchulzETV2(SS) Owen P. KingMMAFN(SS) Marcus P. Stephan
2nd Qtr.EMN1(SS) Bryan P. StewartETN2(SS) Brian J. RubenstrunkFT3(SS) Derrick R. Ridenour
3rd Qtr.MMN1(SS) Christopher J. KimITS2(SS) Joshua J. HoganSTSSN(SS) Joshua J. Jarvis
4th Qtr.EMN1(SS) Ridge A. CarpenterMMN2(SS) Matthew I. VertizETR3(SS) James A. Kohn
Sailor of the YearMMN1 (SS) Christopher J. Kim
Jr. Sailor of the YearITS2 (SS) Joshua J. Hogan
Blue Jacket of the YearMMA3 (SS) Marcus P. Stephan
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.ETN1(SS)Brian J. RubenstrunkMMA2(SS)Rickey D. FisherFTSN(SS)Donald A. Kolich
2nd Qtr.EMN1(SS)John C. WilliamsETR2(SS)Cristian ColonMMAFN(SS)Ryan L. Williams
3rd Qtr.
4th Qtr.
Sailor of the Year
Jr. Sailor of the Year
 SOQJSOQBJOQ
1st Qtr.
2nd Qtr.
3rd Qtr.
4th Qtr.
Sailor of the Year
Jr. Sailor of the Year